Essity B 274.1 (-2.1 SEK) on 13-May-2025 11:19
Select region

Global Site

Austria Austria Belgium Belgium Canada Canada Denmark Denmark Finland Finland France France Germany Germany Italy Italy Mexico Mexico Netherlands Netherlands Norway Norway Poland Poland Spain Spain Sweden Sweden United Kingdom United Kingdom USA USA

Menade du

  • Spell suggestion...
Advancerad sök

Snabbresultat

Se allt resultat

Dessa länkar kanske kan hjälpa

Press releaser

Nyheter

Kalender

Essity logo
Varumärken
Hållbarhet

Om Essity

Utforska

Kort om Essity
Affärsområden
Health & Medical Consumer Goods Professional Hygiene
Essity i Sverige
Breaking Barriers to Well-being
Syfte och strategi
Organisation och ledning
Styrelse Koncernledning
Bolagsstyrning
Bolagsstämma Valberedning Revision Styrelsens arbete Ersättning Riktlinjer för ersättning Policys

Varumärken

Varumärken

Hållbarhet

För människors och planetens välbefinnande

Utforska Hållbarhet

Innovation

Utforska

Digitalisering
Essity Ventures
Våra senaste innovationer

Karriär

Utforska

Lediga jobb
Jobba på Essity
Vårt medarbetarengagemang Utbildning och utveckling Varför välja Essity? Barrier Breakers Mångfald
Studenter & utexaminerade
Utexaminerade Sommarjobb & Praktikplatser
Stories
Alumni-nätverket
Kontakta oss
Total Rewards

Investerare

Utforska

Investera i Essity
Mål och utfall
Essity-aktien
Aktieägare Utdelning Analytiker Aktieåterköpsprogram Omvandling av aktier Aktiekapitalets utveckling Data per aktie Handelsinformation Indexes
Finansiella data
Finansiella rapporter
Delårsrapporter Årsredovisningar Prospectus
Presentationer & webcasts
Kapitalmarknadsevent
Kapitalmarknadsdag 2024 Webcast om innovation 2023 Webbpresentationer affärsområden 2022 Kapitalmarknadsdag 2021 Investerardag 2019
Skuldfinansiering
Låneprogram Kreditbetyg Finansieringskällor Nyckeltal
Förvärv och avyttringar
Risker och riskhantering
Investerarkalender
Kontakta Investor Relations
Prenumerera

Media

Media

Pressmeddelanden
Nyheter
Bilder & filmer
Essity i social medier
Prenumerera
Presskontakt
Lokala presskontakter
Home
Media
Pressmeddelanden
2018
Media
Pressmeddelanden Nyheter Bilder & filmer Essity i social medier Prenumerera Presskontakt

september 27, 2018

Essity och Fotografiska lanserar utställningen ”Hand to Hand” med Paul Hansen

Den 27 september öppnar utställningen ”Hand to Hand” på Fotografiska i Stockholm med bilder tagna av den internationellt prisbelönte fotojournalisten Paul Hansen. Det är andra gången Essity och Fotografiska arrangerar en gemensam utställning som syftar till att lyfta hur hygien och hälsa påverkar människors välbefinnande.

Paul Hansens fotografier är främst hämtade från situationer i världen som präglas av katastrofer och konflikter, men även från andra miljöer. Behovet av god hygien och vatten är avgörande för människors hälsa, särskilt med hänsyn till att multiresistenta bakterier är ett växande problem.

- Genom Essitys olika partnerskap driver vi en global dialog om vikten av hygien och hälsa och hur detta är kopplat till välbefinnande. Med Fotografiska och Paul Hansens starka bilder understryks vikten av detta, oavsett var man befinner sig i världen, säger Magnus Groth, vd och koncernchef för Essity.

Samarbetet med Fotografiska och plattformen ”Fotografiska For Life” är inom ramen för Essitys ”Essentials Initiative”, där bolaget lyfter frågor om hur hygienstandarden världen över kan höjas. Essity har även sedan tidigare partnerskap med bland andra United Nations Foundation och FN-organet Water Supply and Sanitation Collaborative Council, WSSCC.

- ’Fotografiska For Life’-utställningar lyfter viktiga samhällsfrågor. Med ’Hand to Hand’ vill vi belysa vikten av hygien och hälsa i dessa tider av multiresistenta bakterier. Det är en otroligt viktig fråga som måste lyftas mer. Det krävs att kulturinstitutioner, politiker och företag tillsammans arbetar för att skapa en positiv och hållbar samhällsutveckling. Vi hoppas nu att Essitys starka engagemang för denna utveckling tjänar som förebild för många andra aktörer inom näringslivet. Hållbarhet och lönsamhet går hand i hand och det vill vi sätta mer ljus på, säger Per Broman, vd och grundare av Fotografiska Stockholm.

Utställningen innehåller även bilder av dokumentärfotografen Åsa Sjöström, som har följt elever på en skola i Storbritannien för att porträttera ett pågående initiativ där barn i tidig ålder lär sig förstå vikten av personlig hygien.

”Hand to Hand” visas på Fotografiska i Stockholm till den 16 december 2018.

Essity och Fotografiska lanserar utställningen ”Hand to Hand” med Paul Hansen
Tillbaka till pressmeddelanden

Share this

Essity logo
Om Essity Karriär Varumärken Breaking Barriers to Well-being Kontakta oss
Integritetspolicy Cookiepolicy Användarvilkor Hantera dina val

Tel +46 8-788 51 00

© 2024 Essity Aktiebolag (publ). Box 200, SE-101 23, Stockholm, Sverige